O nás

Vítejte !

K96 Winery je malé rodinné vinařství, pro které si jeho majitelé George (otec), Thomas a Lukáš (synové) stanovili za cíl výrobu přívlastkových odrůdových vín typických pro horní Znojemsko. Naše motto zní "Od milovníků vína pro milovníky vína".

V Konici navazujeme na naše zkušenosti získané v srdci rýnských ryzlinků, v německém Pfalzu, od roku 1978.

Přehledná velikost našeho vinařství (kolem 2 ha vlastních vinic) a skutečnost, že zpracováváme pouze vlastní hrozny nám dovoluje věnovat se vinicím a vínům ve sklepě s péčí, kterou si zaslouží Velká Vína - odborně a s láskou k detailům.

Filosofie našeho vinařství

Naše nároky na kvalitu jsou velmi vysoké - s vlastními hrozny z významných viničních tratí, s ručním sběrem, redukovaným množstvím hroznů na keři, nízkým hektarovým výnosem a vysokou cukernatostí moštů splňují naše vína kritéria kvality nejlepších světových vín (Großes Gewächs, Smaragd, Grand Cru).

Zásady integrovaného (biologicky organického) vinařství nejsou pro nás sebeuspokojením. Tam, kde v souladu s přírodou můžeme respektovat charakteristický terroir jsme nekompromisními zastánci tohoto přístupu. Tam, kde se v naší snaze o nejvyšší kvalitu špičkových vín můžeme opřít o nejnovější poznatky enologie, moderní zemědělské a sklepní techniky, tam je naše cesta.

Tyto zásady mají společný cíl, vyprodukovat víno, ze kterého budeme mít jak my, tak i vy radost!

Réva

Typické odrůdy naší oblasti rovněž tvoří podstatnou část našeho sortimentu, Rýnský ryzlink (25%), Veltlínské zelené (18%) a Sauvignon (20%). Tyto odrůdy jsou doplněny odrůdami Chardonnay (9%), Rulandské šedé (8%) a Tramín červený (8%) a Svatovavřineckým (12%), který je používán pro výrobu odrůdově čistého rosé. U nově vysázených vinic byly použity sazenice z původních oblastí výskytu odrůd (Rýnský ryzlink z Pfalzu, Německo, Veltlínské zelené z Weinviertel Rakousko, Sauvignon a Chardonnay z údolí Loiry Francie, Tramín z Tyrol, Itálie).

Naše vína jsou takžka výlučně suchá vína, přičemž sklizeň hroznů je podřízena cukernatosti moštů pro dosažení přívlastkových vín. Naše vína doporučujeme pít mladá, kdy jejich mineralita, jemná skladba kyselin a svěžest se nejvýrazněji projevují.

Naše vína doporučujeme pít mladá, kdy jejich mineralita, jemná skladba kyselin a svěžest se nejvýrazněji projevují.

Terroir

Naše vinice se nacházejí ve vinařské oblasti Morava, podoblast Znojemská, viniční obec Konice-Znojmo, viniční trať Kraví hora (ve starých mapách rovněž Starý kopec). Terasy orientovány od severovýchodu na jihozápad ve výšce od 285 metrů nad mořem klesají do výšky 250 metrů a jsou od rána do večera vystaveny slunečnímu svitu. Naše mikroklima se vyznačuje dobrou prosluněností (kolem 1 900 hod p.a.), horkým létem (až 10 tropických dnů), studenou zimou (až 10 mrazivých dnů) a relativní suchostí (srážky méně než 500 mm p.a.). Půdy jsou převážně písčité až hlinito-písčité a podporují kyselinou zvýrazněný charakter vína.

Příprava vína

Hrozny pro výrobu našich vín jsou sbírány a tříděny ručně. Po mletí a relativně krátké době ležení rmutu v kádi následuje lisování za nízkého tlaku, který omezuje výskyt hořkých tónů v moštu. Po vyčištění moštu, je tento přečerpán do sklepa, do nerezových tanků (sudů), které podporují svěžest a čistotu kvašení.

Práce ve sklepě je podmíněna potřebami ročníku a odrůdy. Někdy to je spontánní kvašení s dlouhou dobou uchování na kvasinkách, někdy to je chlazení moštů, jeho čiření a kvašení při kontrolované teplotě. Jsou to postupy které jsou vhodné pro splnění našich požadavků na dosažení špičkového vína. Takžka vždy se snažíme co nejvíce omezit použití síry včasnou filtrací a vyčištěním moštů a vína od bílkovin.

Vinařství

Vinařství K96 Winery je doma v malé vinařské obci Konice (do roku 1945 "Deutschkonitz") dnes součást města Znojmo, s viničními tratěmi Kraví hora a Pod lesem, která je zpětně datována až do roku 1278. Jméno našeho vinařství je odvozeno od naší adresy Konice 96.

Usedlost na uvedené adrese byla zakoupena Georgem v devastovaném stavu a v letech 2008 - 2012 byla stržena a znovu postavena na původních půdorysech z roku 1713. V rozvětvených sklepních chodbách, které se nacházejí v hloubce 10 metrů pod povrchem je po celý rok teplota 10 až 11 stupňů Celsius. V pískových stěnách chodeb nalezneme jak jména a letopočty dřívějších majitelů (např. Ruprecht Fastenbauer 1737), tak návštěvníků z doby Napoleonských tažení 1805 a 1809.